Zaujímavosti

Čínania boli zrejme prví

MAXI KornetPredpokladá sa, že priekopníkmi vo výrobe zmrzlinových lahôdok boli Číňania. Asi pred 5 tisíc rokmi sa zrodili prvé „zmrzlinové dezerty“. Získavali sa zmiešaním rozmliaždeného ovocia so snehom alebo kúskami ľadu. Dvesto rokov pred n.l. sa v Číne pripravovala jemná mliečna ryžová zmes, ktorá tuhla zabalená do snehu. Táto sa považuje za predchodcu dnešnej "zmrzky".

Na ochutenom snehu alebo lade si pochutnávali už starovekí Gréci

Na zmrzline - ochutenom snehu alebo ľade si pochutnávali aj starovekí Gréci. Písomné záznamy z tejto doby uvádzajú, že sneh z Olympu obľuboval napríklad aj grécky spisovateľ Simonides z Keu, ktorý žil v rokoch 556 až 486 pred našim letopočtom. V tom čase išlo o luxusný tovar a zámožní Gréci si posielali pre sneh a ľad bežcov, ktorí si náklad odovzdávali ako štafetový kolík. Sneh sa potom vylepšoval medom, ovocnými šťavami alebo vínom. K milovníkom antickej zmrzliny patrili aj Alexander Veľký a Hippokrates. Známy lekár odporúčal zmrzlinu svojim pacientom, pretože "oživuje šťavy, upevňuje zdravie a zvyšuje telesnú pohodu". V zmrzlinovej tradícii pokračovali aj ďalšie národy.

Aj Nero mal rád zmrzlinu

Ruská zmrzlinaRímsky cisár Nero si do hôr posielal svojich otrokov. Tí mu nosili ľad, ktorý používal na ochladenie nápojov. Je pravdepodobné, že už v tej dobe pri miešaní ľadu a ovocných nápojov došlo náhodne k objaveniu akéhosi starovekého sorbetu.

Zmrzlinové zásluhy Marca Pola

Odhliadnuc od toho, že v tom čase bola zmrzlina známa u Grékov alebo v Ríme, Európa vďačí za zmrzlinové pochúťky Marcovi Polovi. Pri cestách po Číne, tento ukradol pôvodnú receptúru a doniesol ju do vtedajšieho Talianska.

Taliansko – Európa

RollerV roku 1530 sa istému vynaliezavému cukrárovi podarilo vyrobiť umelý ľad. Túto malú revolúciu privítala najmä vyššia spoločnosť a o tri roky neskôr už kronikári zaznamenávali zmrzlinové hody na svadbe Kataríny Medicejskej s Henrichom II. Francúzskym. O 150 rokov neskôr otvorili v Paríži prvú zmrzlinovú kaviareň. Medzi jej hostí patrili aj Denis Diderot, Jean Jacques Rousseau či François-Marie Arouet de Voltaire.

Zmrzlinová senzácia v USA

SOLOV roku 1790 vyvinula Američanka Nancy Johnsonová stroj na výrobu zmrzliny. Ručný freezer sa skladal z nádoby, ktorá obsahovala zmrzlinovú zmes a pomocou ručnej kľuky sa otáčala vo väčšej nádobe, plnej ľadu a soli. K jej prvým zákazníkom patril prezident George Washington. Bohužiaľ si Nancy Johnsonová svoj prevratný vynález zabudla dať patentovať. To urobil až v roku 1848 istý pán Young. Bol tak zdvorilý, že stroj dal patentovať pod názvom "Johnson Patent Ice Cream Freezer". Na štátnom bankete podával po prvýkrát zmrzlinu štvrtý americký prezident James Madison. Stalo sa tak v roku 1816 a došlo pritom k menšej senzácii: jedna z prítomných dám radšej predstierala bezvedomie, lebo sa domnievala, že ju chcú zmrzlinou otráviť. Prvá dáma USA vtedy zachránila situáciu - neohrozene vzala lyžičku a mrazenú lahôdku ochutnala. Ďalší Američan Job Fussel, ktorý v Baltimore spustil výrobu zmrzliny vo veľkom, sa považuje za otca priemyselnej výroby zmrzliny.

Kornútok

MAJKAAko prvým kto si patentoval vaflový kornútok bol Talian Marichioni. Či tento člověk bol naozaj prvým, kto poznal kornútok je veľmi ťažko odpovedať. Podľa iných zdrojov bol prvý kornútok vyrobený v USA, kde sa v tridsiatich rokoch zmrzlina dávala iba do misiek. Vďaka náhode, že došli misky bolo treba vymyslieť niečo iné, do čoho sa bude zmrzlina porcovať a bol to kornút. Kornút prišiel na svet v St. Louis, v roku 1904, vďaka sýrskemu prisťahovalcovi Ernestovi Hamwimu, ktorý tu vyrábal a predával torty. Vedľa jeho stánku predávali zmrzlinu a raz sa stalo, že zmrzlinárovi došli misky na zmrzlinu. Vtedy Hamwi dostal geniálny nápad. Zroloval tortové oplátky do tvaru kornúta, nechal ich vychladnúť a ponúkol ich susedovi - zmrzlinárovi. Jeho patent sa okamžite ujal a používa sa dodnes v cukrárňach, či pouličných stánkoch so zmrzlinou, po celom svete.

Zmrzlina na paličke

Nič jednoduchšie ako vyrobiť zmrzlinu na paličke bolo nechať zmrznúť ovocnú šťavu s lyžičkou/miešadlom v tégliku. Toto boli začiatky zmrzliny na paličke. Patent na výrobu takejto pochúťky má Američan Harry Burt z roku 1924.

Zmrzlina KORAL

Od roku 1979 si môžte pochutnať na zmrzline KORAL, ktorá je od roku 2005 pre Vás dostupná už aj na Slovensku.